1949’dan Bugüne…
Bir aile şirketi olarak üç neslin emeğini taşıyan SEMAK Makina’nın temelleri; 1949 yılında, Süleyman Yağızyılmaz’ın Tahtakale’de başlattığı ticaret ile atılır.

Yüzyıllar boyu Türkiye ticaret hayatının merkezi sayılan Tahtakale, SEMAK’ın tarihinde önemli yer tutar. Süleyman Yağızyılmaz’ın attığı ilk adım, damadı Rafet KELEŞ’in de desteğiyle 1965 yılına dek gelişerek sürer. Rafet KELEŞ adını alan kuruluş, özellikle nalbur ve hırdavat sektöründe yoğunlaşarak, mamul ve yan mamul tedariklerinde ithalatın yanı sıra, iç pazardan temin yoluna gider.

1970’lerin başında Türkiye, İtalyan menşeli Oleo-Mac markası ile tanışan ilk Türk şirketi olurken, Oleo-Mac ile 40 yılı aşan bir iş birliğinin de ilk adımları atılmış olur.

Bu dönemde iç pazarda hem perakende, hem de toptan satışa dönük ticaret istikrar içinde sürdürülür. Sürekli gelişen müşteri portföyü, iç ve dış ticari ilişkileri sonucunda, 1982 yılında İstanbul Defterdarlığı’nca vergi rekortmenleri sıralamasında ilk 500 firma arasında yer alır. Eğitimlerinden arta kalan tüm zamanlarını Tahtakale’de geçiren Süleyman KELEŞ ve Selim KELEŞ kardeşlerin iş hayatlarının başlamasına da zemin hazırlar. Kuruluşun 3. neslini temsil eden Süleyman KELEŞ ve Selim KELEŞ kardeşler 1990’ların başına dek tüm iş süreçlerinde hakimiyet ve etkinlik kazanarak bayrağı devralır.

Aynı dönem Oleo-Mac markası firmanın plan ve beklentilerinde ağırlık kazanırken, SEMAK’ın bugünkü kimliğinin ilk oluşum sinyalleri gözlemlenir. Mamul tedariklerinde ithalat öne çıkarken, toptan satışa dönük yapılanmanın ana adımları da bu dönemde atılır.

Üçüncü Nesil Bayrağı Devralıyor…
Firma 1993 yılında SEMAK Makina Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi adı ile şirketleşir. Artık yeni bir vizyonu vardır.

Aynı dönemde Kurucu Onursal Başkan Rafet KELEŞ firma yönetimini Süleyman KELEŞ ve Selim KELEŞ kardeşlere devreder. Bayrağı devralan Süleyman KELEŞ ve Selim KELEŞ kardeşler ticaret hayatına atılır. SEMAK Makina, aynı yıl aldığı büyüme kararı ile tanıtım faaliyetlerine yönelir ve gözle görülür bir çıkış yakalar. Perakende satış tamamen bırakılarak, sadece ithalatının gerçekleştirildiği ürünlerin toptan satışına yönelir. Bu dönemde gelişimini hız kesmeden sürdürerek bünyesine yeni iş ortaklar ve satış kanalları ekleyen SEMAK Makina, gelişen ürün çeşitliliğini yakından takip ettiği dünya pazarlarında arar, bulur, getirir. Uluslararası şirketlerle iş birliği yaygın bir alanda faaliyet gösterir duruma gelir.

1997 yılında Kanada menşeli Oregon, 1998 yılında İsviçre menşeli Felco markalarının Türkiye’deki yetkili ve tek distribütörü olur.

1999 yılında, İstanbul Kartal’daki kendi binasına taşındığında, 20 Çalışanı – 5000 m²’lik modern binası ile bir dünya markası olma yolundaki hedefine dönük önemli bir adım atar.

2000 yılında, temsilcisi olduğu Oleo-Mac ve Efco ürünlerinin satışı ile Avrupa satıcıları ciro sıralamasında üst sıralardaki yerini perçinler. Takip eden yıllarda birçok güçlü markayı da, temsilcisi olduğu üreticiler arasına ekleyerek güçlü adımlarla yoluna devam eder. Gelişen kurumsal yapısına paralel, 2010 yılı itibariyle kurduğu teknolojik altyapı sayesinde bayileri ile ilişkilerini mesafeden bağımsız hale getirir. 2013 yılında unvanını SEMAK Makina Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi’ne taşırken, eş zamanlı olarak çevreci anlayışı ile logosunu da yeniler.

Ulaşılması hedeflenen hızlı büyüme ve gelişmeyi daha uygun bir örgütlenme ve kurumsal bir yapı altında gerçekleştirebilmek amacıyla bugün 13.000 m² açık, 7.500 m² kapalı alana kurulu Gebze Merkez Binası’ndan hizmet veren SEMAK Makina; 105 çalışanı, gelişen yatırımları, sürekli artan iş hacmi, iş ortaklarına ve çalışanlarına verdiği değer ile çalışmalarını istikrar içerisinde sürdürmektedir.